11.12.2023
3
min czytania

Jak żeglowanie uczy i zbliża?

Zespół
Zarządzanie

Nie jesteśmy pierwsi. Na pewno to nie my odkryliśmy, jak bardzo żagle zbliżają ludzi, ale możemy się pod tym absolutnie podpisać! To niesamowite doświadczenie wspólnoty! To także lekcja profesjonalizmu dla każdego szefa.

Mamy za sobą kolejnych 190 mil morskiej przygody i znów udało nam się pokonać je w wyśmienitym towarzystwie. Nasz udział w tegorocznym Sailing Bootcamp ITCorner wpisujemy na listę tych przygód, których się nie zapomina!Tym razem scenerią dla naszego rozwoju sportowego i osobistego była chorwacka Dalmacja. To nie tylko istny raj dla wielbicieli sportów wodnych, ale też piękne miejsce, gdzie historia i tradycja miesza się z turkusową wodą i bajecznymi klifami. Prócz możliwości doskonalenia umiejętności żeglarskich, mieliśmy też czas na warsztaty kompetencyjne, a – przede wszystkim – na szczere rozmowy z innymi menedżerami.

Czego szefowie zespołów nauczą się na wyprawie żeglarskiej?

Menedżer i kapitan mają ze sobą wiele wspólnego. Dla nas taka wyprawa to także lekcja skutecznego zarządzania.

Praca na celach i kierunku

Żeglowanie to znajomość swojego portu docelowego i sztuka wyboru takich dróg, które najszybciej, ale też i najbezpieczniej pozwolą do niego dotrzeć. To też umiejętność dopasowania się do warunków i wprowadzanie szybkich zmian.

Budowanie pozycji lidera

Na łodzi czy statku ostateczna władza spoczywa na jednej osobie. Musi umieć wyrobić sobie autorytet i kierować załogą, a jednocześnie budzić zaufanie, inspirować innych i otwierać ich do szczerej rozmowy o tym, gdzie jesteśmy i na ile osiągnięcie celu jest realne.

Rozwijanie zespołów

Umiejętność rozpoznania kompetencji, nastrojów, potencjałów swoich pracowników to niezwykle ważna cecha kapitana i szefa. Szczególnie, gdy pojawiają się nowe wyzwania, nietypowe sytuacje – trzeba wiedzieć, jak budować efektywny zespół i rozdzielać prace.

Komunikacja

Bez zrozumiałej, jednoznacznej komunikacji nie ma bezpiecznego żeglowania. To ważna umiejętność także dla menedżera, szczególnie gdy pośpiech, różnice kulturowe czy zróżnicowana wiedza w zespole sprawiają, że chętnie sięgalibyśmy po skróty myślowe lub zakładali, że ludzie sami domyślą się, co robić.

Zarządzanie zasobami

Te – i na statku i w firmie – zawsze są ograniczone. Jak je rozdzielać, w jakim tempie zużywać - to typowe zagadnienia przy podejmowaniu codziennych decyzji. Trzeba też potrafić ocenić, czy zasobów starczy nam na dopłynięcie do celu.

Decyzje w warunkach niepewności

Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności na temat warunków zewnętrznych, a często także na temat tego, czym ostatecznie dysponujemy. Ryzyko jest wpisane w każdą decyzję, ale dobry kapitan potrafi ją podejmować bez względu na wszystko. Musi być czujny i zawsze gotowy do szybkich reakcji.

Analiza warunków i określenie tych najlepszych

Na wodzie wiatr, pogoda, fala czy ruch innych statków muszą być pod ciągłą kontrolą kapitana. Podobnie menedżer musi umieć analizować kluczowe warunki dla swojej działalności i dobierać te najlepsze z punktu widzenia osiągnięcia strategii.

Jak wspólne żeglowanie zbliża ludzi biznesu?

W dzisiejszym tak dynamicznym środowisku biznesowym kreatywność, współpraca, a przede wszystkim zaufanie są  podstawą budowania trwałych relacji.

Budowanie zaufania

Wspólne rozwiązywanie problemów, zespołowe działanie w warunkach stresu i niepewności, budują nasze wzajemne zaufanie. Jeśli nie zawiedliśmy partnera w walce ze sztormem, nie zawiedziemy go także w biznesie.  

Współpraca i zrozumienie ról

Żeglowanie to sztuka współpracy, w której każdy członek zespołu pełni istotną rolę. Ma swoją robotę do wykonania, musi dobrze planować czas i zasoby, ale też kontaktować się efektywnie z innymi. Na statku doskonale widzimy, jak bardzo każdy członek zespołu przyczynia się do osiągnięcia wspólnego sukcesu.

Budowanie ducha zespołu

W czasie takiej wyprawy dużo rozmawiamy o wartościach, o tym jak chcemy działać i budować swoją pozycję w biznesie. Szybko odkrywamy płaszczyzny, które nas łączą. Budujemy też poczucie jedności, gdy wspólnie szukamy rozwiązań dla pojawiających się problemów.

Wspólne wspomnienia i emocje

Wyprawa na żagle to nie tylko wyjście poza mury biura, ale przede wszystkim wspólna przygoda, którą przeżywamy razem. Te trwałe wspomnienia łączą nas ze sobą, sprawiają, że chętniej znów się spotkamy i przeżyjemy coś wspólnie.

Tyle emocji w tak krótkim czasie! Z jednej strony – trudno wrócić do zwykłej, firmowej rzeczywistości, gdy mamy za sobą taki tydzień. Z drugiej – nie wracamy już tacy sami, mamy głowy pełne pomysłów, a do tego nowych przyjaciół, z którymi chcemy je realizować. Co więcej – mamy też już kolejne żeglarskie plany! Już w pierwszych dniach wiosny wraz z naszymi przyjaciółmi ruszymy podbijać wyjątkowo piękną o tej porze roku Sycylię.