fbpx

Inteligentny przemysł

Po co nam Inteligentny przemysł?

Świat wokół nas coraz bardziej przyspiesza. Dążymy do zwiększenia dynamiki procesów w każdej dziedzinie życia. Dotyczy to także przemysłu.

Czas staje się najbardziej pożądanym i wartościowym elementem funkcjonowania świata. Nie mówimy tu jednak o kupowaniu czasu w sensie życia ludzkiego. Chcemy spojrzeć na czas w odniesieniu do realizacji zadań i procesów, które mają na celu uzyskanie określonego efektu. Klienci żądają coraz krótszych czasów realizacji zamówień. Często systemy, jakimi dysponujemy, nie radzą sobie z tak dużą ilością zmiennych, jakie się pojawiają w procesach. Jeszcze niedawno szacowano, że potrzebujemy 10-20 lat, aby powstał pierwszy system, który samodzielnie będzie sterował produkcją. Okazuje się jednak, że urzeczywistnienie tej wizji jest już bardzo blisko. Rozpoczął się wyścig. Wyścig po inteligentny przemysł.

Coraz więcej danych

Obecne systemy informatyczne, nawet te najbardziej zaawansowane, nie są już w stanie przeliczać i przetwarzać tak dużej ilości danych, jak oczekujemy. Wszystkie procesy muszą odbywać się bardzo szybko, a także muszą umożliwiać dostęp do danych w każdym momencie. Aby sprostać tym oczekiwaniom, sięgamy po nowe jest rozwiązania, jakie niesie ze sobą inteligentny przemysł. Pojęcie to, określane też jako Przemysł 4.0., Czwarta rewolucja przemysłowa czy Inteligentna fabryka, już od wielu lat stymuluje wyobraźnię inżynierów zajmujących się planowaniem i zarządzaniem produkcją. Czego właściwie oczekujemy od inteligentnego przemysłu? W sumie nie można tego określić jednym zdaniem, ponieważ oczekiwań jest wiele i ulegają one wciąż ewolucji podczas dynamicznego rozwoju. Nieodłącznymi elementami inteligentnego przemysłu są takie aspekty, jak automatyczna adaptacja do ciągłych zmian, wysoka efektywność wykorzystania zasobów, komunikacja pomiędzy maszynami, sprawne łączenie ze sobą procesów produkcyjnych, a nawet, idąc dalej – wszystkich procesów w przedsiębiorstwie. Wszystko to tworzy inteligentne sieci, które optymalizują się w dowolnym momencie procesu. Dopełnieniem powyższych założeń jest element, który szczególnie wyróżnia inteligentny przemysł, a jest nim autonomiczne podejmowanie decyzji i samodzielne sterowanie zasobami przez system, a nie jak do tej pory – przez ludzi.

Coraz więcej branż

Inteligentny przemysł obejmuje bardzo wiele gałęzi życia i wciąż zdobywa nowe. Automatyzacja procesów rozwija się w bardzo szybkim tempie. Optymalizacja procesów logistycznych, produkcyjnych, czy decyzyjnych staje się kluczowym elementem funkcjonowania i rozwoju każdej firmy. Inteligentny przemysł to dla firmy minimalizacja błędu ludzkiego, elastyczność, łatwa adaptacja do zmieniających się dynamicznie warunków rynkowych oraz szybkość działania. A są to jedne z najważniejszych cech decydujących obecnie o sukcesie przedsiębiorstw na rynku.

Dlatego po rozwiązania inteligentnego przemysłu sięgają kolejne branże: mechaniczna, spożywcza, meblarska itp. Wszędzie tam, gdzie pracują dla nas maszyny i urządzania, możliwa jest poprawa procesów poprzez inteligentne rozwiązania.

Coraz więcej obszarów

Co możemy zyskać dzięki inteligentnemu przemysłowi? Czy na pewno jest to potrzebne mojej firmie? Te i wiele innych pytań nurtuje przedsiębiorców. Nowe technologie to inwestycja dla firmy. Taka zmiana gwarantuje dynamiczny rozwój firmy, umacnia pozycję rynkową, a co za tym idzie, zwiększa poziom konkurencyjności względem rywali. Firmy inwestujące w nowe technologie zyskują bardzo dużo w oczach swoich Klientów, którzy poszukują zaufanych partnerów w biznesie, cenią sobie krótki czas realizacji i niskie ryzyko błędów.

Rozwiązania inteligentne! Współczesny menadżer nie może pozostać obojętny na ten trend. Nawet w niewielkiej firmie warto już dziś przyjrzeć się procesom firmy pod kątem tego, jak ich optymalizacja może wpłynąć na szybszy czas realizacji i niższe koszty produkcji. To, co dziś jeszcze może być źródłem przewagi konkurencyjnej, jutro będzie po prostu koniecznością!

‹ BACK